0%

Węgiel i gaz

WĘGIEL

Czy ceny węgla są już stabilne?

Dzięki sprowadzaniu węgla z państw zamorskich udało się zahamować wzrost cen. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiada, że rządowe spółki do końca 2022 roku sprowadzą około 11,2 mln ton węgla. Obecnie cena się już ustabilizowała.

Co wpływa na ceny węgla?

Wpływ na spadek ceny ma światowa giełda. Obecnie (początek grudnia) indeks ARA wynosi poniżej 270 dolarów. Jeszcze w sierpniu wynosił on prawie 400 dolarów – jest to więc duży spadek.

Ceny węgla

Źródło, stan na dzień 01.12.2022 r.

Biorąc pod uwagę rządowy program dystrybucji węgla, który zakład sprzedaż w cenie 2 000 zł za tonę dla odbiorców indywidualnych, sytuacja ta, może wpłynąć na kolejny spadek ceny węgla również w prywatnych składach.

Czy można przewidzieć ceny węgla?

Dokładne przewidzenie ceny węgla nie jest możliwe, bo wpływa na nią wiele czynników; to, oprócz samej dostępności, także pogoda czy możliwość transportu. Na stronie: cieplo.gov.pl możemy śledzić bieżące ceny opału w naszym regionie, znaleźć najkorzystniejszą ofertę lub zlokalizować najbliższy skład. Dzięki temu będziemy mogli zabezpieczyć odpowiednią ilość surowca.

GAZ

Jak wygląda sytuacja z gazem?

Sytuacja dostępności gazu na rynku jest stabilna. Dzięki wspólnej polityce energetycznej udało się zgromadzić duże zapasy tego surowca. W Polsce otwarcie gazociągu Baltic Pipe przyczyniło się do znacznego zwiększenia naszego bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia dostępności.

Skąd Polska może pobierać gaz?

  1. Terminal LNG w Świnoujściu;
  2. Gazociąg Baltic Pipe;
  3. Punkt Mallnow;
  4. Połączenie z Litwą, Czechami i Słowacją;
  5. Wydobycie krajowe na Przedgórzu, Niżu Polskim i Karpatach.

Kto i jak ustala ceny gazu?

Cena gazu ustalana jest na podstawie negocjacji prowadzonych przez spółki gazowe, które składają swoje propozycje do Urzędu Regulacji Energetyki. Ostateczna decyzja o ustaleniu wysokości taryfy należy do Urzędu. Ze względu na specyficzną sytuację na rynku energetycznym, od 2022 roku, do taryfy ochronnej oprócz gospodarstw domowych zaliczono także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Skąd bierze się cena giełdowa gazu?

Cena giełdowa jest kształtowana na ogólnych zasadach podaży i popytu, warunków atmosferycznych oraz kondycji całej gospodarki.

← Powrót

Nasi
partnerzy

PW
Nask
AGH
Meta
UW
PAS