0%

Czym jest dezinformacja energetyczna?

Dezinformacja energetyczna to działanie, które dąży do wprowadzenia nas w błąd za pomocą nieprawdziwej informacji w kwestiach energetycznych. To nie tylko popularne fake newsy. Dezinformacja może być przekazywana pod różnymi postaciami np. plotki, wpisu w mediach społecznościowych czy informacji przekazywanej przez różne portale internetowe. Takie działanie jest bardzo często zamierzone, a jego skutkiem ma być wprowadzenie chaosu czy wywołanie strachu.

Jak działa dezinformacja energetyczna?

Autorzy dezinformacji tworzą fałszywe wiadomości, manipulują danymi i zniekształcają fakty, by wywołać w nas strach i niezadowolenie. Chcą, byśmy zamiast działać i oszczędzać energię, skupiali się na negatywnych emocjach.

Po co ludzie tworzą dezinformację na temat energii?

By osiągnąć własne korzyści polityczne, społeczne, finansowe, militarne. By nas przestraszyć i sprawić, że zamiast oszczędzać energię i działać racjonalnie, będziemy sparaliżowani przez strach.

Dlaczego wierzymy w dezinformację eneregetyczną?

Temat energetyki dotyka każdego z nas. W końcu nie wyobrażamy sobie dziś życia bez telefonu czy komputera. Większość urządzeń jest zasilana za pomocą energii elektrycznej. Oczywiście korzystanie z zasobów energetycznych wiąże się z opłatami. Aspekt finansowy i braku dostępu do energii powoduje u nas duże emocje, co sprawia, że łatwiej wierzymy w dezinformację.

Czemu dezinformacja energetyczna jest groźna dla społeczeństwa?

Energetyka jest bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia (transport, cyfryzacja, ogrzewanie budynków). Gdy zewsząd docierają do nas informacje o trudnej sytuacji w energetyce, łatwo uwierzyć także w te fałszywe i wpaść w panikę.

Jak możemy przeciwdziałać dezinformacji?

Jedną z najlepszych technik przeciwdziałania dezinformacji jest krytyczne podejście do informacji. Jeśli widzimy wiadomość, która budzi nasze wątpliwości, sprawdźmy w kilku źródłach. Takimi źródłami mogą być oficjalne strony rządowe np. cieplo.gov.pl lub sprawdzone media. Zanim udostępnimy emocjonalny wpis np. Zawierający niepotwierdzone dane na temat wyłączenia prądu, zweryfikujmy, czy to prawda. Nawet nieświadomie możemy szerzyć dezinformację, warto więc pomyśleć dwa razy, nim podamy dalej nieprawdziwą informację.

Nasi
partnerzy

PW
Nask
AGH
Meta
UW
PAS